Psychoterapia
Psychoterapia psychodynamiczna jest uznaną metodą leczenia zaburzeń psychicznych z kręgu zaburzeń nerwicowych, zaburzeń osobowości i zachowania, jak również zaburzeń nastroju o typie depresji i dystymii, zaburzeń lękowych takich jak lęk napadowy, lęk paniczny, fobia społeczna. Dzięki psychoterapii można wspomóc proces zdrowienia także podczas leczenia farmakologicznego – kontakt psychoterapeutyczny pozwala na zbudowanie relacji z terapeutą – relacji z żywym, współodczuwającym człowiekiem. Taka relacja, w odróżnieniu od leczenia za pomocą leków, może pozwolić na odreagowanie napięć, zrozumienie przyczyn nieprawidłowych zachowań, czy zmianę zaburzonych przyzwyczajeń życiowych.
Relacja psychoterapeutyczna, podobnie jak inne relacje międzyludzkie w naszym życiu, wymaga czasu i zaangażowania. Bez spełnienia tych warunków nie można liczyć na pozytywne efekty takiego leczenia. Powoduje to, że psychoterapia jest bardziej wymagającą metodą niż leczenie farmakologiczne, gdzie często wystarczy pamiętać o regularnym, zgodnym z zaleceniami lekarza, zażywaniu leków i zgłaszaniu się na wizyty kontrolne. Oczywiście, nie wszyscy pacjenci będą chcieli podjąć takie wyzwanie i rozpocząć psychoterapię. Ponadto, w niektórych schorzeniach leki są po prostu dużo skuteczniejsze niż najlepsza nawet psychoterapia, co wynika z biologicznego, a nie emocjonalnego podłoża zaburzenia.
Plan psychoterapii jest zawsze dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Istnieją jednakże podstawowe wytyczne dotyczące leczenia:
- Proces psychoterapii powinien być poprzedzony kontraktem terapeutycznym, określającym cele i metody pracy oraz zasady jej finansowania. Kontrakt terapeutyczny może być zawarty ustnie.
- Na terapeucie spoczywa obowiązek zapewnienia tajemnicy spotkania terapeutycznego. Terapeuta nie ma prawa bez zgody osoby uczestniczącej w terapii ujawniać samego faktu, że ktoś pozostaje w terapii, ani udzielać informacji uzyskanych w czasie terapii osobom nie biorącym udziału w terapii (innym terapeutom. lekarzom, członkom rodziny, instytucjom). Tajemnica terapii może być uchylona jedynie wtedy, kiedy przemawia za tym dobro wyższe (np. w przypadku poważnego zagrożenia życia tub zdrowia innych lub życia pacjenta) i tylko wobec osób lub instytucji do tego odpowiednich.
- Nie powinno się prowadzić psychoterapii wobec osoby znajomej. Jeżeli zaś zachodzi taka konieczność, na czas prowadzenia psychoterapii należy zawiesić wszelkie kontakty towarzyskie z tą osobą.
Czas trwania psychoterapii jest ściśle uzależniony od problemu, z jakim zgłasza się pacjent.
W przypadku problem odosobnionych, nie rzutujących istotnie na życie pacjenta (choć na pewno pogarsza komfort życia – takie problemy jak lęk wysokości, arachnofobia, klaustrofobia, czy lęk przed ptakami mogą być dość uciążliwe), psychoterapia zazwyczaj ogranicza się do kilku – kilkunastu sesji tzw. „desensytyzacji”.
W przypadku problemów interpersonalnych, konfliktów małżeńskich, reaktywnych zaburzeń depresyjnych i lękowych wskazany czas psychoterapii wynosi ok. 6 miesięcy (co przy kontakcie 1 raz w tygodniu daje około 25 sesji terapeutycznych)
W przypadku problemów rozciągających się na całe życie i osobowość pacjenta, których podłoże często znajduje się we wczesnym dzieciństwie i traumatycznych przeżyciach z tego okresu psychoterapia może trwać przez dłuższy czas, nawet kilka lat. Tak długi okres terapii wynika z konieczności zmiany podstawowych mechanizmów funkcjonowania, sposobu myślenia i reagowania na rzeczywistość, zmiany obejmującej często wszystkie aspekty życia.
W każdym przypadku terapii wskazane jest poświęcenie niektórych sesji na podsumowanie i ustalenie priorytetów pracy na kolejne spotkania.